ČT na Facebooku lže, jako když svá předvolební pravidla tiskne

9. 09. 2012 12:12:11
V předvolebním období se dělá spousta průzkumů, více či méně validních. Za průzkumy od renomovaných agentur vyplácejí veřejnoprávní média nemalé peníze, alternativní náhled poskytují různé dílčí ankety – o jejich platnosti je samozřejmě možno vést odborné diskuze. Když ale udělá Česká televize v rámci předvolebního vysílání chybu a začne lhát jako když tiskne, je možno započít diskuzi o platnosti jí samotné. Smazat výsledky Studentských voleb, o kterých předtím standardně informovala, takovou chybou je.
ČT lže jako když svá pravidla tiskne
ČT lže jako když svá pravidla tiskne

Průzkumy nejsou a nebudou nikdy stoprocentně přesné. I průzkumy renomovaných agentur vykazují z podstaty metodiky statistickou chybu, přitom výběr respondentů se většinou řídí osvědčenou metodologií – proto mají průzkumy vysokou míru reprezentativnosti (rozdíly mezi výsledky průzkumů jednotlivých agentur a teorie o politické objednávce nechme pro tuto chvíli stranou). Průzkum, který není proveden podle korektní metodologie, má pak vždy limitovanou vypovídající schopnost, podává však svědectví o náladě či trendech uvnitř omezené skupiny respondentů. Jeho validita se ale nedá vztahovat na celou populaci.

Přesto je nejen z novinářského hlediska zajímavé vědět, co si dotazovaní myslí. Jinak by vypadalo dotazování mezi podnikateli s obratem nad 50 milionů Kč, jinak mezi zaměstnanci podniků nad 5000 zaměstnanců v dělnických profesích, jinak dotazování ve vesnicích do 2000 obyvatel na jihu Moravy, jinak dotazování mezi řidiči kamionů – a jinak také mezi studenty. Člověk v tísni se v rámci "studentských voleb" zaměřil právě na studenty – zúčastnilo se 22.360 respondentů ze 170 škol.

Atraktivnímu tématu se začala věnovat média. Česká televize, stejně jako v roce 2010, hovořila ve zpravodajství o tom, že se volby konají, informace přinesla i na webu. Problém začal v okamžiku, kdy pořádající zveřejnili výsledky této ankety, nazývané eufemisticky „volby“. Ve většině krajů vyhrála Pirátská strana (logicky, image rebelů pro teenagery splňuje dokonale), na předních místech se ale také velmi často vyskytovala Dělnická strana sociální spravedlnosti, ze standardních parlamentních stran bodovala výrazněji jedině Top 09. Chápu – výsledky se nemusí každému líbit... Česká televize nejdříve (správně) přinesla výsledky "studentských voleb" v samostatném článku – logicky, když o něčem informuju, tak také přinesu zprávu o tom jak to dopadne. (článek ve webcache dostupný zde).

Po několika hodinách ovšem článek z webu televize zmizel – ve vysílání samozřejmě ani zmínka. Když se první lidé dotázali na Facebooku „proč“, admin stránek odpovídal naučenou (schválenou) formulkou: „Článek o výsledcích projektu tzv. studentských voleb (psaný na základě zprávy ČTK) byl stažen z webu ČT24 krátce po publikaci, protože je problematický ve vztahu k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání ČT pro krajské a senátní volby 2012“. Proč se ale se v roce 2010 mohlo o volbách informovat včetně výsledků a proč se o nich neinformuje letos? Čím se lišila pravidla roku 2010 od pravidel roku 2012 tak, že podle nich bylo možno před 2 lety přinášet informace a letos už ne? Odpovědí bylo: „Pravidla pro volby právě vycházejí ze všech platných předpisů, kterými se ČT obecně řídí. Pravidla v roce 2010 nebyla takto sepsaná jako letos v jednom dokumentu.“ To se mi nezdálo, proto jsem poslal dotaz Nikolaji Savickému, členu Etického panelu České televize. Odpověď byla následující: „Předvolební vysílání České televize před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo do Evropského parlamentu bylo od roku 1996 vždy regulováno psanými pravidly, která od roku 1998 zahrnovala i režim vysílání speciálních předvolebních pořadů v době volební kampaně, stanovené volebními zákony (v roce 1996 takové pořady v době stanovené zákonem pro volební kampaň Česká televize nevysílala).“ Někde je něco špatně. Z České televize proudí konfliktní informace, a celá záležitost působí dojmem, že se někdo snaží něco neuměle schovat pod pokličku.

ČT v roce 2010 zmapovala přípravu i výsledky studentských voleb naprosto standardně – článek, zpráva, výsledky, jedeme dál. Piráti tehdy v řádných volbách nezískali žádný významnější počet hlasů, a nikdo také nepřicházel s nesmyslnou teorií, že výsledky studentských voleb (čili mezi nevoliči) ovlivní výsledky voleb reálných. Letos ovšem piráti získali 20%, extrémisté jim šlapou na paty a (jak už bylo zmíněno výše) většina parlamentních stran totálně propadla. Že je to pro někoho nepohodlná informace je vcelku pochpitelné. Teď už bude ale Česká televize jen těžko obhajovat pozici nepolitické veřejnoprávní informační služby – ovlivňování vysílání ve prospěch velkých politických stran a potírání nepohodlných názorů z toho táhne na sto honů. A to, že Česká televize lže na vlastních stránkách, může mít dvě příčiny: a) interní komunikace je v katastrofálním stavu a v oddělení nových médií ani nevědí, že v roce 2010 pravidla existovala, b) všichni dostali jasný příkaz „zapírat, zapírat, zapírat“. Obojí je tristní a veřejnoprávního média nedůstojné.

Ale pořád je ještě možné, že v roce 2010 pravidla takové zpravodajství umožňovala, a letos už je neumožňuje. Rád bych si daná pravidla z roku 2010 prohlédnul a s těmi letošními porovnal, a nejsem sám. Pokud to tak je, tak by mě zajímalo kdo je změnil tak, aby o podobných projektech nebylo možno informovat, a proč k této změně došlo.

Takže za ta pravidla, milá Česká televize, předem děkuji.

Autor: Zdeněk Strnad | neděle 9.9.2012 12:12 | karma článku: 35.06 | přečteno: 2595x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jaroslav Herda

Psala o strachu voličů Zemana ve svém blogu jinak, než jak napsaly Parlamentní listy.

Pedagožka, spisovatelka, blogerka a mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka paní Veronika Valíková Šubová oslovila kováře - redakci Parlamentních listů.

28.3.2024 v 7:22 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 594 |

Martin Faltýn

Trochu se nám ty (dez)informace rozmáchly

Zažil jsem poměrně drzý článek, navážející se do jistých aktivit. Cožpak, to navážení by bylo v pořádku. Horší bylo, že autor neochvějně odkazoval na důkazní fakta. Což byla ovšem speciálně z jeho strany dezinformace, jako hrom!

18.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 3852 | Diskuse

Jan Pavelec

ČT je hlásnou troubou pětikoalice

Je to zjevné ze způsobu vedení TV debat, z otázek, kterou jsou kladeny, z odpovědí, které jsou souhlasně rozvíjeny nebo naopak nesouhlasně ostrakizovány, a hlavně z témat, která jsou nastolována nebo naopak zcela ignorována.

9.3.2024 v 9:35 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 368 |

Jaroslav Herda

Do politiky často vstupují pohádky, někdy i drogy.

Když děti politiků experimentují s drogami, mohou nastat nečekané situace, však v tomto případě, v samém závěru příběhu, je droga jako příčina nedorozumění nakonec vyloučena. I nedorozumění.

4.3.2024 v 23:45 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma článku: 30.53 | Přečteno: 796 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2595
Mám průpravu úspěšného prozaika - novinář, specialista na podlinkový marketing, sběrač fazolí, řidič jeřábu ve slévárně, umývač nádobí v čínském bordelu.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...